Sztyca amortyzowana zwiększeniem komfortu jazdy

Sztyca amortyzowana zwiększeniem komfortu jazdy

Czerwiec 12, 2019 Off By narowerhop

Aktywny wypoczynek jest formą rekreacji, która najprzyjemniejsza jest właśnie w cieplejsze dni. Wiosna to dobra okazja do wyjęcia roweru z komórki lub garażu i zaprzyjaźnienie się z nim na nowo. Pomocne w tym może być przekształcenie jednośladu w bardziej komfortowy pojazd np. przez wymianę zwykłej rury podsiodłowej na amortyzowaną.

Sztyca służąca do amortyzacji ma za zadanie wpłynąć na komfort jazdy rowerowej w taki sposób, aby była ona możliwie najprzyjemniejsza dla użytkownika. Zmniejsza ona bowiem odczuwanie wszelkich nierówności na drodze wywołując podobny efekt jak amortyzatory w samochodzie. Może ona co prawda obniżyć trochę efektywność pedałowania i stać się obciążeniem dla kolan w czasie długich tras.

Atutem rowerowych sztyc amortyzowanych jest, że są one raczej uniwersalne i pasują do większości rowerów. Należy jednak zwrócić uwagę na konstrukcje sztycy amortyzowanej, ponieważ może ona powodować zbyt wysokie położenie siodełka i uniemożliwić swobodny kontakt stopy z podłogą. Taka zmiana konstrukcji roweru będzie powodować, że pierwotnie dobrana wysokość ramy względem umieszczenia siodełka przestanie być odpowiednia dla użytkownika.

 

Amortyzowane sztyce rowerowe są przeznaczone dla osób chcących podnieść jakość podróżowania rowerem. Najbardziej komfortowe są sztyce pantograficzne zbudowane z systemu zawiasów zapewniających brak luzów. Ich wadą jest znacznie większa waga.